Wczytuję dane...

Jaki to kocyk?

Jaki to kocyk?

Bardzo popularne są w ostatnim czasie kocyki/pledy takiej, jak na poniższy zdjęciu.

 

                                              kocyk

Pledy te są produkowane z różnego rodzaju włókien: z bawełny, bawełny organicznej, bambusa, akrylu, poliestru i pewnie jeszcze kilku innych.

Specjalnie napisałam "produkowane", żeby nie uprzedzać tego, o czym chcę napisać za moment.

Prawdopodobnie nie macie problemu ze nalezieniem takiego kocyka, aby go kupić, ale zdarza się, że spotykam się, czytając Instagram czy Fb z wątpliwościami mam, co do tego, w jaki sposób je nazwać, wyszukać.  Może zastanawiacie się też czy są one dobre jakościowo, czy wystarczy taki jeden kocyk, kiedy kompletujecie wyprawkę.

Zdarza się też, że producenci określają te kocyki w nieprawidłowy sposób.

Chciałabym właśnie tutaj przekazać Wam kilka informacji o takich kocykach, ale również o innych, abyście mieli wiedzę o podstawowych sprawach związanych z produkcją i sami potrafili określić i ocenić czy dany kocyk - ale nie tylko, inne tekstylia również, są Wam potrzebne, czy są odpowiednie do celu, w jakim chcecie go używać.


1. Bawełna - ale dzianina czy tkanina?

To jest podstawowe rozróżnienie, jeśli chodzi o tekstylia.

Często mówi się potocznie: "ta koszulka jest bawełniana", "bawełniany kocyk", "bawełniany ręcznik" itd. itp. Kiedy chcemy komuś wytłumaczyć z czego mamy np. pled - mówimy: "z takiej bawełny, jak koszulka".

Ale kiedy się wgłębić w temat - to przecież jeansy też są bawełniane, koszule, ścierki, różne bluzki, pościele, dresy.  Wszystkie te rzeczy mogą być wyprodukowane z bawełny, ale z różnego rodzaju materiału, z którymi wszyscy mamy doświadczenie, ale na ten moment może nie potraficie jeszcze tego rozróżnić - co się za chwilkę zmieni :-)

TKANINA jest tkana a DZIANINA -dziana.

i to jest właśnie sedno sprawy.




TKANINA

Pewnie każdy z was słyszał kiedyś jak tworzy się tkaninę - na krosnach tkackich. Nie będę się tutaj rozpisywała o rodzajach tkanin, bo jest tego zbyt wiele, a tutaj chcę tylko pokazać Wam różnicę między tkaniną a dzianiną - więc powiem o podstawowym schemacie - tworzenia tkanin:

tkanina

na zdjęciu widać strukturę tkaniny: pionowe linie to osnowa, a poziome to wątki. Jak w rozmowie - rozmowę się snuje, wplatając do niej wątki - które tworzą cały koloryt opowieści :-)

Struktura tkaniny może być luźna lub bardziej zbita, przędza - czyli nitki, z których tkanina jest stworzona może być różnego pochodzenia: naturalnego lub sztucznego:

bawełna, len, wiskoza, poliester, jedwab itd.

Generalnie tkanina jest:

- nierozciągliwa - chyba, że doda się do niej, oprócz zasadniczej przędzy dodatkowo przędzę elastyczną (np. lycrę, spandex),

- można powiedzieć, że, w porównaniu do dzianiny, jest ona sztywna.




DZIANINA

w powiększeniu wygląda tak:

dzianina

oczywiście sploty mogą być przeróżne, fantazyjne - lecz wszędzie tam, gdzie zobaczycie  - w obojętne jakim układzie - oczka tzw. prawe i lewe, takie jak na swetrze, lecz drobniejsze - to jest właśnie Dzianina.

Dzianinę produkuje się na maszynach dziewiarskich.

Jest ona miękka, do pewnego stopnia rozciągliwa (tkanina, jak pisałam jest nierozciągliwa).




Znacie już podstawową różnicę między dzianiną a tkaniną. Możecie również sami określić co jest uszyte lub zrobione z dzianiny :-)

z tkaniny: jeansy, pościel, ścierki, ręczniki, pieluszki i otulacze, sukienki, garnitury, koce wełniane itd.

Sukienki, oczywiście mogą być też z dzianiny, jest ich nawet sporo, ale już wiecie jak je odróżnić.

Z dzianiny: body dziecięce, t-shirty, sweterkowe kocyki, dresy, prześcieradła jersejowe, prześcieradła frotte itd.



Kocyki mogą być również tkane, np. wełniane.

przykład kocyka tkanego wełnianego marki Klippan:             przykład kocyka dzianego bawełnianego Yosoy:

klippan           yosoy

Ko
cyk sweterkowy
- tak je nazywam, ponieważ tak samo są robione, tak wyglądają i mają podobną funkcję - świetnie sprawdza się jako okrycie w czasie dziennej drzemki, a w czasie spacerów - tak samo, jak my ubieramy na siebie sweter, który ma nas chronić przed chłodem, tak dla naszego Maluszka taki pled będzie dodatkowym okryciem.

Wiele polskich marek ma je w swojej ofercie od kilku już lat, wcześniej takie sweterkowe pledy i w ogóle ubranka, jako elementy mody w stylu vintage przeżywały i nadal przeżywają rozkwit u naszych europejskich sąsiadów - we Francji, Holandii, Belgii itd.

Rozmiary tych pledów to przeważnie ok. 70x100cm - to taki standard w rozmiarach pledów i kocyków dziecięcych.  Oczywiście ten rozmiar może się wahać: szerokość od 65-75, a długość od 90-100cm, 

Najczęściej są jednokolorowe - to, co je odróżnia to:

1. rodzaj surowca - bawełna, bawełna organiczna, bambus, len, mieszanki włókien: np. bawełna / akryl,

2. rodzaj splotu - te mogą być naprawdę przeróżne, fantazyjne, proste - i to już jest kwestia gustu, co się komu podoba,

3. kolor - każda marka ma swoją paletę kolorów - które utrzymuje jako standardowe, lub w nowych sezonach dodaje takie kolory, które są modne, trendy.

Na pewno warto mieć dla dziecka taki pled, kocyk, tak, jak większość z nas nie potrafi obejść się bez fajnego swetra.  Na pewno z jednego z naturalnych surowców, to bezsprzecznie, ponieważ tylko taki będzie pełnił funkcję ochrony przed chłodem, bez nadmiernego przegrzania.
Oprócz tego ich praktycznego aspektu to, że są piękne jest tylko dodatkowym argumentem za tym, żeby go kupić. Ja sama również kocham się w takich kocykach.


PRANIE I SUSZENIE. Prać je można w całości, najczęściej w temp. max 30-35 stopni-  zawsze określone jest to na metce.
Bawełna ma to do siebie, że wchłaniając wodę włókna "puchną" i taki pled robi się ciężki. Ze względu na luźny splot - po praniu i wirowaniu - nie zaleca się zbyt wysokich obrotów, które mogą skutecznie włókna pledu ponaciągać - suszyć najlepiej w stanie rozłożonym, ale będzie też OK, jeśli powiesimy taki pled na suszarce - lecz sprawdzimy wcześniej, czy się nie odkształcił, a jeśli jest taka potrzeba to przywrócić mu pierwotny kształt, aby uniknąć trwałego zdeformowania.



Kolorów jest mnóstwo do wyboru, tak samo, jak splotów - więc śmiało można powiedzieć: do wyboru do koloru.

Niektórzy nazywają je: pled z dziurkami, pled z bawełny, pled z włóczki,  tak, owszem wygląda jak robiony na drutach, zresztą, kto zdolniejszy i posiadający zasoby czasowe i cierpliwości - może taki sam zrobić :-)



Kocyk tkany wełniany - taki kocyk ma swoją specyficzną funkcję - bardzo popularny jest w Skandynawii, jest tam również standardem, obowiązkowy element wyprawki, absolutny must-have. Podobnie jak bielizna z wełny merynosów. Jest to związane z ich dość chłodnym klimatem. A wełna bardzo dobrze chroni przed chłodem, jest jednocześnie przewiewna, oddychająca. Dlatego koce wełniane - nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Ja skupię się jednak na dziecięcych. Wełniany kocyk jest doskonały na zewnątrz, do wózka na spacery w naprawdę chłodne dni nawet przy lekkim deszczu czy śniegu - a to dlatego, że dzięki naturalnej ochronie przędzy wełnianej, jaką jest lanolina - wełna nie namoknie. Potem wystarczy tylko porządnie strzepnąć kocyk, czyli strzepnąć ewentualnie leżące na jego powierzchni kropelki wody i to wszystko.

PRANIE I OCZYSZCZANIE. Kocy wełnianych w zasadzie się nie pierze. A to dlatego, że ta naturalna ochrona włóka wełnianego, jakim jest lanolina - oprócz tego, że nie daje wnikać w głąb wodzie, to także wszelkim zanieczyszczeniom. Powierzchniowe zabrudzenia można łatwo usunąć np za pomocą rzepy, jej ostrej części - takiej samej, która jest w ubraniach, czy jako jako zaczepienie różnego rodzaju pokrowców na kanapach, czy nawet w wózkach. Oczywiście, jeśli stanie się tragedia - i na koc coś się wyleje i naprawdę koc przemoknie -na pewne rzeczy nie ma siły - można go zaprać miejscowo, lub ostatecznie, jeśli na metce jest taka informacja - można go w całości wyprać w delikatnym programie dedykowanym wełnie z użyciem delikatnych detergentów też do wełny - aby nie zniszczyć właściwości lanoliny.

Chciałabym zaznaczyć, że lanolina faktycznie jest alergenem - to trzeba sprawdzić, tzn. czy jesteśmy my, czy dziecko na nią uczuleni - wówczas noszenie wełnianych swetrów, czy używanie takiego kocyka będzie niemożliwe. Lecz jeśli nie jesteśmy - to możemy się cieszyć również takim kocem.

Szwedzi używają takich koców również jako podkładki pod prześcieradło - przez co, mamy dodatkowe ocieplenie.

Kocyki tkane - mają przeróżne wzory i kolory.
Wełna może być również EKO - marka Klippan taką właśnie używa do produkcji swoich kocy i pledów.



Kocyk trochę inny niż sweterkowy, ale dziany.

Na przykładzie marki fabliek - jest to również kocyk dziany, z wrobionymi wzorami -  więc jest struktura pozornie jest prosta - same oczka prawe, a z tyłu lewe - ale ten wzory to nie nadruk, ale wrobiony - czyli w czasie tworzenia takiego pledu, oprócz bazowego koloru - np. szarego, użyte są również włókna w innych kolorach, maszyna dziewiarska musi być tak zaprogramowana, żeby w odpowiednim miejscu, w odpowiedni sposób taką przędzę dołączyła, aby powstały regularne element wzoru.

Skład tych pledów: 100 % bawełna.

                                                                      

To na tyle, jeśli chodzi o kocyki :-) chyba, że pojawią się kwestie do przedyskutowania :-)